Jak założyć łąkę kwietną?

Przygotowanie podłoża

1. Usuń dotychczasową roślinność.
2. Uzupełnij ewentualne nierówności podłoża nanosząc nową glebę. Następnie wyrównaj powierzchnię grabiami.
3. Udepcz lekko podłoże.

Mieszanie i wysiew

1. Przed wysiewem wymieszaj ze sobą nasiona traw i kwiatów.
2. Równomiernie wysyp mieszankę nasion ręcznie na przygotowaną powierzchnię, ubij ją.
3. Zalecana ilość: 10 g/m2 (czyli jedna saszetka). Nie stosuj większej ilości, ponieważ wtedy nasiona kwiatów nie będą miały wystarczającej ilości miejsca do wzrostu!
4. Nasiona kwiatów kiełkują pod wpływem światła! Po wysiewie nie przykrywaj nasion glebą ani nie zagrabiaj!
5. Po wysianiu gruntownie podlej.

Na co zwrócić uwagę przy wysiewie?

Czas

Wysiew możliwy jest od kwietnia do września przy stałej temperaturze podłoża min. 10oC. Uwaga: upały i susza utrudniają kiełkowanie i wzrost! Zalecamy wysiew wiosną, wtedy łąka zakwitnie jeszcze w tym samym roku. W przypadku wysiewu od sierpnia łąka wzrasta wolniej i zakwitnie dopiero w kolejnym roku.

Nawadnianie

Nawadnianie jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin. W pierwszych 4-6 tygodniach po wysiewie utrzymuj stałą wilgotność nasion i młodych kiełków. Dojrzała łąka ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę i wymaga nawadniania tylko przy dłuższych okresach suszy.

Koszenie

W pierwszym roku konieczne jest tylko jednorazowe koszenie jesienią. Wysokość koszenia nie niższa, niż 10-15 cm. Po ścięciu zgrabić pokos.

Kiedy zobaczę pierwsze kwiaty?

Już 2 tygodnie po wysiewie widać będzie pierwsze kiełki. Po około 4 tygodniach powierzchnia pokryta będzie młodymi roślinami i trawami. W zależności od pogody pierwsze kwiaty widoczne będą po ok. 6 tygodniach od wysiewu. Różnorodna biologicznie mieszanka kwiatów zapewni urozmaicone kwitnienie aż do jesieni.

Mieszanka nasion kwiatów zawiera rodzime kwiaty łąkowe. W zależności od regionu i położenia z biegiem czasu rozwinie się i ustabilizuje indywidualny skład dostosowany do lokalnych warunków.

Skip to content