Główne założenia

Współpraca z gminami

Współpraca z gminami jest częścią głównych założeń programowych

Współpraca z gminami w swojej najprostszej definicji: „nikt nie jest samotną wyspą, jesteśmy zespoleni, nawet wtedy, gdy tego nie wiemy. Łączy nas krajobraz, łączy nas ciało i krew-łączy praca i mowa”

Słowa Księdza Tischnera dotyczą wprawdzie kontaktów międzyludzkich, ale ich przesłanie można odnieść również do relacji między samorządowych.

Mieszkańcy Tarnowskich Gór pracują w Hucie Miasteczko Śląskie, mieszkańcy Tworoga uczą się w tarnogórskim liceach, tarnogórzanie wypoczywają nad świerklanieckim Chechłem, a wszyscy mieszkańcy powiatu leczą się w tarnogórskim szpitalu.

Te przykłady pokazują jak bardzo jesteśmy ze sobą powiązani i współzależni.

Brak współpracy pomiędzy samorządami prowadzi do kuriozalnych sytuacji, które zdarzały się w przeszłości, gdzie jeden samorząd zlecał budowę kanalizacji pod świeżo wyremontowaną drogą innego samorządu.

Z drugiej strony poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za mieszkańców różnych samorządów może przynieść piękne i spektakularne efekty. Przykładem może być budowa pododdziału udarowego w tarnogórskim szpitalu, na który zrzuciły się wszystkie samorządy z naszego powiatu, w efekcie czego, już w tym roku uratowano w nim pierwszych pacjentów.

Przed naszym regionem wiele wyzwań, które wymagają współpracy między samorządowej.

Skip to content