Kandydat do Rady Miejskiej - Okręg 1 - Pozycja 2

Łukasz Loskot

Urodzony w Tarnowskich Górach. Aktualnie pełni funkcję kierownika schroniska dla zwierząt w Miedarach oraz prezesa Stowarzyszenia LePsie Życie. Laureat tegorocznej Nagrody Burmistrza Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W 2023 roku został odznaczony tytułem „Osobowość roku 2022″ powiatu tarnogórskiego przez czytelników „Dziennika Zachodniego” w kategorii polityka, samorządność i społeczność lokalna.

Poeta, prozaik, podcaster, wokalista, slamowiec, malarz, społecznik, inicjator eventów artystycznych i charytatywnych. Od 25 lat Loskot jest aktywnym artystą, promującym Tarnowskie Góry w Polsce i w Europie. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski („Give me the world” Amnesty International), ukraiński („Заходу на схід”) oraz węgierski („Közös út”) i pojawiały się w międzynarodowych pismach literackich i antologiach. Poeta współtworzył warsztaty literackie prowadzone przez Andrzeja Kanclerza. Pod ich patronatem wydarzenia, cyklicznie publikował w Tarnogórskich almanachach poetyckich.
Jako wokalista realizował się w takich projektach muzycznych jak: Mantra; Venator, Last Haven, Arsenau; Absynth i Toonel. Każdy z tych zespołów różnił się prezentowanym stylem, na przykład: poezja śpiewana, metal progresywny, punk-rock, ambient metal oraz blues. Łukasz był autorem wszystkich tekstów piosenek oraz aranżów wielu utworów. Wiele utworów nawiązywało do toposu naszego miasta. Z zespołem Absynth przez cztery lata odwiedził wiele miast w Polsce. Zespół ten ściśle współpracował z Krzystofem Misiakiem, jednym z czołowych gitarzystów naszego kraju. Absynth grał trasy koncertowe między innymi z takimi znanymi formacjami jak „Kat”, „Hunter”, „Frontside” czy „KNŻ”. Zespół był lauretem 16 rockowych festiwali. Do jednych z najważniejszych wydarzeń w historii zespołu zalicza się nagranie wspólnego utworu z Romanem Kostrzewskim „Wędrowiec” do tekstu Loskota w 2011.
Łukasz Loskot jest autorem pięciu tomików poezji. Debiutował tomikiem „Poezja na kartki” (2003). Swój drugi tomik zatytułował „Modlitwa Złodzieja” (2005). W 2009 wydał zbiór „Przy Nadziei”. Jego ostatni tomik z 2012 roku nosi tytuł „Planeta Psów”. Książki wydawane były przez Tarnogórską Fundację Kultury i sztuki oraz „Biuro-Twórcze” z Warszawy. Swoje wiersze publikował w magazynach: „Szafa”, „Gazeta malarzy i poetów”, „Portret”, „Parnasik”, „Lampa”, „FA-art”, „Rita Baum” „Życie literackie”. Loskot jest laureatem wielu konkursów literackich między innymi „Jednego wiersza” pod Jaszczurami i „Doliny Kreatywnej”, organizowanym przez TVP.
Swoje tomiki rozdawał na swoich koncertach.
W 2017 roku Loskot razem z żoną wydał książkę dla dzieci „Czy to pies czy to bies czyli zbiór słowiańskich stworów” (wydawnictwo OVO). Ilustrowana książka wprowadza młodszych (i starszych) czytelników w niezwykły świat słowiańskiej mitologii, gdzie groźne Mamuny sąsiadują z dobrodusznym Chmurnikiem i złośliwą Strzygą. Świat trochę straszny, trochę śmieszny, czasem złowieszczy. Narysowanym prostą, nowoczesną kreską mitologicznym stworom towarzyszą zabawne, dowcipne teksty, w których dawne legendy w zaskakujący sposób splatają się ze współczesnością. Książka ta cieszy się dużą popularnością i nadal można ją zakupić w wielu księgarniach internetowych. W 2021 Loskot zorganizował wernisaż prac zmarłego tragicznie tarnogórskiego malarza Jakuba „Omena” Świczorowskiego. „Omen Illegal” zaprezentował prace artysty, które nie ujrzałyby światła dziennego.
Twórczość tarnogórzanina Łukasza Loskota od 25 lat charakteryzuje się konsekwentnymi pytaniami o kondycję człowieka we współczesnym świecie. W wierszach i tekstach piosenek wybrzmiewa poszukiwanie ludzkiej twarzy Boga, bezwarunkowej miłości i oswojonej śmierci. Sedno opowieści wskazuje piękno prostoty i małomiasteczkowości. „Pocztówki z piekła” (jak kilkukrotne krytycy nazwali jego wiersze) przedstawiają brzydotę świata, w którym można uzyskać zbawienie tożsamości.
Łukasz Loskot jest także eksperymentującym malarzem. Jego prace można było podziwiać na wystawie o tytule „Nigdy do tego nie wracajmy” która odbył się w 2018 roku pod patronatem Marka Pavelka. Jest on także współtwórcą Festiwalu Żywe Srebro i Czuły Festiwal. Te inicjatywy promowały artystów, stowarzyszenia i fundacje. Nadal współtworzy tarnogórski podcast Żywe Srebro Podcast. W tym projekcie znalazły się wywiady ze znanymi Tarnogórzanami. Razem z Martą Kot zorganizował serię wieczorów z dokumentem. Do Tarnogórskiego Centrum Kultury zostali zaproszeni między innymi Paweł Wysoczański z filmem „Jutro czeka nas długi dzień” czy też Wojciech Klimala z „Znaki”.
Jako prezes Stowarzyszenia LePsie Życie jest organizatorem akcji charytatywnych w których uczestniczyli Mariusz Kałamaga i Ewelina Lisowska. Loskot jest w stałej współpracy z Mateuszem Damieckim, Andrzejem Mleczko, Beatą Pawlikowską, Magdaleną Popławską czy Ivanem Kulikiem.
Obecnie pracuje nad swoim nowym tomikiem poezji opisującym jego podróże po świecie i projektem muzycznym progresywnego metalu – Venator. Swoje wiersze regularnie publikuje na swoim fanpage’u „Loskot – wiersze”.

Skip to content